μηχανικός πωλήσεων - θεσσαλονίκη

posted
contact
Ioanna Koutsiona, Randstad Hellas
job type
permanent

job details

posted
location
θεσσαλονίκη, central macedonia
sector
engineering, logistics, production & manufacturing
job type
permanent
reference number
32012
contact
phone
+30 2310414731

job description

Είσαι μηχανικός με εμπειρία σε βιομηχανικές πωλήσεις και θα ήθελες να εξελιχθείς περαιτέρω στον κλάδο σου;

Έχεις εξαιρετικές επικοινωνιακές δεξιότητες και σου αρέσουν οι προκλήσεις;

Αν επιθυμείς να ενταχθείς σε μία κορυφαία εταιρεία παραγωγής αντλιών ως Μηχανικός Πωλήσεων, περιμένουμε την αίτηση σου!

benefits

Η εταιρεία για τη θέση Μηχανικός Πωλήσεων προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Ετήσιο bonus
  • Εταιρικό αυτοκίνητο και κάλυψη εξόδων μετακίνησης
  • Εταιρικό κινητό και laptop
  • Άνετο και φιλικό εργασιακό περιβάλλον
  • Επαγγελματική σταθερότητα και ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης

responsibilities

Ως Μηχανικός Πωλήσεων θα έχεις τις εξής αρμοδιότητες:

  • Πωλήσεις μηχανολογικού εξοπλισμού στον τομέα δημοτικής ύδρευσης/αποχέτευσης και υποδομών
  • Επικοινωνία με υπάρχoν πελατολόγιο για εξεύρεση νέων αναγκών και ανάπτυξη νέου πελατολογίου
  • Σύνταξη προσφοράς, μελέτη και διαπραγματεύσεις για το κλείσιμο της συμφωνίας
  • Παρακολούθηση του έργου μέχρι το τελικό στάδιο
  • Παρακολούθηση των παραγγελιών και αποθεμάτων ώστε να διασφαλίζονται οι ανάγκες των πελατών
  • Συνεργασία με τα τμήματα αποθηκών, παραγωγής και εξυπηρέτησης πελατών για την διασφάλιση της πληρότητας και ορθότητας των παραγγελιών
  • Δημιουργία αναφορών (π.χ. πρόβλεψη πωλήσεων, κατάσταση λογαριασμών και συναλλαγών, κατάσταση ανταγωνισμού) μέσω του συστήματος CRM
  • Ειδίκευση στα προϊόντα και τις υπηρεσίες της εταιρείας και ενημέρωση για τις τελευταίες εξελίξεις στον κλάδο και τον ανταγωνισμό

qualifications

Για τη θέση Μηχανικός Πωλήσεων θα πρέπει να διαθέτεις τα παρακάτω:

  • Πτυχίο ΤΕΙ/ΑΕΙ θετικών επιστημών, ιδανικά απόφοιτος Μηχανολόγος/Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
  • Γνώση Αγγλικής γλώσσας
  • Γνώση χειρισμού Η/Υ
  • Δυνατότητα για ταξίδια εκτός έδρας
  • Δυνατότητα εργασίας σε πανελαδική περιοχή ευθύνης
  • Δυνατότητα συχνών διανυκτερεύσεων

skills

  • Εξαιρετικές επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Ικανότητα διαπραγμάτευσης
  • Οργανωτικές δεξιότητες
  • Έμφαση στη λεπτομέρεια
  • Πελατοκεντρική αντίληψη

experience

  • Τουλάχιστον 2 χρόνια προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση

information

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη θέση Μηχανικός Πωλήσεων, μπορείς να επικοινωνήσεις με την Ιωάννα Κουτσιώνα στο +30 6941575964 ή στο +30 2316002044 Δευτέρα με Παρασκευή και ώρες 09:00-17:00.

Παρακαλούμε λάβετε υπόψη ότι για λόγους διαφάνειας και ισότιμης μεταχείρισης, θα αξιολογήσουμε μόνο τις αιτήσεις που υποβάλλονται μέσω του site μας. Μετά τη συλλογή και αξιολόγηση όλων των βιογραφικών σημειωμάτων θα επικοινωνούμε μόνο με τους/τις υποψηφίους/ες που ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της θέσης προς στελέχωση προκειμένου να οριστεί συνάντηση για συνέντευξη. Όλες οι αιτήσεις είναι απόλυτα εμπιστευτικές.