εκτελωνιστής/-στρια - αθηνα

posted
contact
evgenia pliatsika, randstad hellas
job type
permanent

job details

posted
location
αθηνα, attica
sector
accounting & finance
job type
permanent
reference number
28214
contact

job description

Είσαι εκτελωνιστής/-στρια ? Έχεις προηγούμενη εμπείρια σαν εκτελωνιστής/-στρια? Τότε αυτή είναι μια συναρπαστική ευκαιρία να συμμετέχεις σε μια ταχέως αναπτυσσόμενη και εξαιρετικά επιτυχημένη εταιρεία, με ευκαιρίες για εξέλιξη! Αν σε ενδιαφέρει να συνέχεις την καριέρα σου σαν εκτελωνιστής/-στρια κάνε την αίτησή σου!

responsibilities

Τα καθήκοντα σου σαν εκτελωνιστής/-στρια θα είναι:

  • Καταγραφή / εισαγωγή πληροφοριών που επιτρέπουν την τελωνειακή εκκαθάριση εισαγωγών / εξαγωγών μέσω ηλεκτρονικού συστήματος υπό διαφορετικές τελωνειακές διαδικασίες (οποιοδήποτε τελωνειακό καθεστώς)
  • Παροχή πληροφοριών ή / και τεκμηρίωσης που απαιτούνται για τη διευκόλυνση της εκκαθάρισης των εμπορευμάτων μέσω των τελωνείων και για την εξασφάλιση της τήρησης των λογιστικών απαιτήσεων της UPS
  • Ερμηνεία και διασφάλιση όλων των κριτηρίων που απαιτούνται για την υποβολή δήλωσης στη τελωνειακή υπηρεσία για τον εκτελωνισμό
  • Διαχείριση ερωτημάτων σχετικά με τον εκτελωνισμό των εμπορευμάτων
  • Συμβουλευτική υποστήριξη των πελατών σχετικά με τα θέματα εκκαθάρισης- εκτελωνισμού εισαγωγών / εξαγωγών
  • Έμμεση επικοινωνία με εθνικούς και διεθνείς εταίρους (μέσω της μεσιτείας CS)
  • Επικοινωνία με τις τελωνειακές αρχές και άλλες αρχές
  • Φυσική παρουσία ενώπιων των τελωνειακών αρχών, π.χ. κατόπιν εντολής ελέγχου από το τελωνείο. Διαχείριση σχετικών ερωτημάτων για την επιτάχυνση της εκτελωνιστικής διαδικασίας.

requirements

Τα απαραίτητα προσόντα για την θέση του / της εκτελωνιστή / -στριας είναι:

  • Πτυχίο εκτελωνιστή και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος
  • Προηγούμενη Επαγγελματική εμπειρία σε εκτελωνισμούς εισαγωγών αεροπορική διακίνησης θα εκτιμηθεί
  • Eπιθυμητό πτυχίο ΤΕΙ / ΑΕΙ
  • Γνώση χειρισμού Η/Υ, Office
  • Καλή γνώση Αγγλικών
  • Ενθουσιασμός, Ομαδικό πνεύμα συνεργασίας, Μεθοδικότητα, Οργανωτικότητα, εμπιστευτικότητα, παρατηρητικότητα

information

Εάν πιστεύετε ότι το προφίλ σας θα μπορούσε να ταιριάζει με τη θέση του εκτελωνιστή /-στριας, κάντε αίτηση τώρα! Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου, Ευγενία Πλιάτσικα +30 6952221005

Σε περίπτωση που η αίτησή σας προχωρήσει στο επόμενο στάδιο, ενδέχεται να κληθείτε αυτόματα να υποβάλετε μια συνέντευξη βίντεο, απαντώντας σε μερικές ερωτήσεις συνέντευξης.

Λάβετε υπόψη ότι για λόγους διαφάνειας και δικαιοσύνης, θα αξιολογούνται μόνο οι υποψήφιοι που υποβάλλουν αίτηση μέσω του ιστότοπού μας. Μετά τον έλεγχο όλων των βιογραφικών που λάβαμε, θα επικοινωνήσουμε μόνο με τους υποψηφίους που πληρούν τις προϋποθέσεις της εργασίας για να κανονίσουμε μια συνέντευξη. Όλες οι αιτήσεις θεωρούνται αυστηρά εμπιστευτικές.