Κάνετε αίτηση για την παρακάτω θέση εργασίας:

μηχανικός συστημάτων unix

  • Νέος χρήστης
  • Είσοδος

Για να κάνετε αίτηση για αυτή τη θέση εργασίας θα πρέπει να συνδεθείτε με το λογαριασμό σας

Το βιογραφικό σας

  1. Επιλέξτε αρχείο
    Δε διαθέτω βιογραφικό σημείωμα Παρακαλούμε προσθέστε παρακάτω την εργασιακή σας εμπειρία και το ιστορικό της εκπαίδευσής σας.
  1. Ο κωδικός σας θα πρέπει να περιέχει 8 με 12 λατινικούς χαρακτήρες. Ο κωδικός πρέπει να περιέχει τουλάχιστον ένα ψηφίο

Τοποθεσία
Βόρεια προάστια Αθήνας, Αττική
Είδος εργασίας:
Μόνιμη
Ημερομηνία δημοσίευσης:
Τρίτη, 18 Φεβρουαρίου 2020
Κωδικός της θέσης εργασίας:
19462

Διαθέτεις εμπειρία σε διαχείριση συστημάτων Unix; Έχεις εργαστεί σε επαγγελματικό περιβάλλον και σε ενδιαφέρει να κάνεις το επόμενο βήμα της καριέρας σου σε έναν από τους καλύτερους integrators της χώρας; Τότε η θέση του Μηχανικού Συστημάτων Unix είναι ιδανική για σένα! Η θέση είναι μόνιμη, πλήρους απασχόλησης και εδρεύει στα βόρεια προάστια της Αθήνας.

Επιπλέον, οι tech recruiters της Randstad σε προσκαλούν να συμμετάσχεις στα επαναλαμβανόμενα online chat events που αφορούν όλες τις ανοιχτές θέσεις στον τομέα της πληροφορικής:

  • Κάθε Τρίτη στις 10:00 (GMT +2). Εγγραφή εδώ
  • Κάθε Πέμπτη στις 16:00 (GMT +2). Εγγραφή εδώ

παροχές

Η εταιρεία προσφέρει στη θέση του Μηχανικού Συστημάτων Unix τα εξής:

  • ανταγωνιστικό μισθό βασισμένο στις τρέχουσες συνθήκες της αγοράς και αναλόγως της γνώσης και της εμπειρίας στο συγκεκριμένο αντικείμενο
  • ετήσιο bonus παραγωγικότητας
  • κάλυψη εκπαίδευσης για λήψη πιστοποιήσεων
  • προγράμματα εσωτερικών εκπαιδεύσεων
  • εργασία για γνωστές εταιρείες-πελάτες (τραπεζικοί οργανισμοί, βιομηχανίες, τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι κτλ.)
  • κάλυψη εξόδων κατά τη μετακίνηση από και προς τις εγκαταστάσεις των πελατών
  • ευκαιρία απόκτησης γνώσεις σε τεχνολογίες εκτός αντικειμένου της θέσης (δίκτυα, cyber security κτλ.)
  • προοπτικές εξέλιξης εντός της εταιρείας

αρμοδιότητες

Ως Μηχανικός Συστημάτων Unix θα ενταχθείς σε μία ομάδα που αποτελείται από έμπειρους επαγγελματίες στον κλάδο του ΙΤ. Η εργασία σου θα έχει να κάνει με τα συστήματα των πελατών του εργοδότη σου (εγκατάσταση, συντήρηση, υποστήριξη κτλ.) είτε απομακρυσμένα είτε στις εγκαταστάσεις τους. Θα συνεργάζεσαι με όλους τους συναδέλφους σου από τα υπόλοιπα τμήματα (δίκτυα, συστήματα Windows, IT infrastructure, cyber security κτλ.) ώστε να δίνονται ολοκληρωμένες λύσεις ΙΤ στους πελάτες της εταιρείας σου. Πιο συγκεκριμένα, ανάμεσα στα καθήκοντά σου ως Μηχανικού Συστημάτων Unix περιλαμβάνονται οι εξής εργασίες:

  • εγκατάσταση, συντήρηση και υποστήριξη υποδομών βασισμένων σε συστήματα Unix/LInux ενταγμένων στα πλαίσιο διαφορετικών αρχιτεκτονικών (IBM Power, Intel κτλ.)
  • επίλυση προβλημάτων, troubleshooting και βελτίωση επίδοσης των συστημάτων
  • παροχή υποστήριξης στην υποδομή των συστημάτων
  • ανάλυση τεχνικών προβλημάτων και προώθηση αυτών στην υποστήριξη δεύτερου και τρίτου επιπέδου
  • επικοινωνία και συνεργασία με το προσωπικό που ανήκει στο τμήμα ΙΤ των πελατών για επίλυση προβλημάτων και βελτίωση των συστημάτων

προσόντα

Ιδανικά, αναζητώ έναν Μηχανικό Συστημάτων Unix που είτε έχει εργαστεί σε περιβάλλον Unix ως διαχειριστής συστημάτων (ΙΤ Systems Administrator) είτε έχει απασχοληθεί σε αντίστοιχη θέση σε εταιρεία integrator. Έτσι, το προφίλ σου ταιριάζει στη θέση του Μηχανικού Συστημάτων Unix, περίπτωση που διαθέτεις τα παρακάτω:

  • εμπειρία 3 χρόνων τουλάχιστον στην εγκατάσταση, συντήρηση, υποστήριξη ή/και παρακολούθησε συστημάτων Unix σε επαγγελματικό περιβάλλον (Solaris, AIX, GNU/Linux κτλ.)
  • εξοικείωση με περιβάλλοντα SAN και λύσεις virtualization (VMware, Hyper-V κτλ.)
  • πολύ καλές επικοινωνιακές δεξιότητες σε Ελληνικά και Αγγλικά
  • ικανότητα συνεργασίας με ανθρώπους με διαφορετικό υπόβαθρο
  • ομαδικότητα

Τα παρακάτω θα θεωρηθούν επιπρόσθετα, ανταγωνιστικά προσόντα:

  • εμπειρία ή εξοικείωση με συστήματα/περιβάλλοντα όπως IBM PowerVM, IBM PowerHA, Linux Clustering, Linux Redhat
  • εμπειρία σε bash scripting
  • ικανότητα συγγραφής τεκμηρίωσης (documentation)
  • οποιαδήποτε πιστοποίηση ή εκπαίδευση στις παραπάνω τεχνολογίες

Είμαι ο Θάνος, οπότε σε περίπτωση που έχεις κάποια απορία ή θέλεις να μάθεις περισσότερα σχετικά με τον ρόλο του Μηχανικού Συστημάτων Unix, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου Δευτέρα με Παρασκευή από τις 10:00 μέχρι τις 14:00. Για να κάνεις αίτηση, μπορείς να κάνεις κλικ στο κουμπί "κάνε αίτηση τώρα" ή "apply now" και να ανεβάσεις το ανανεωμένο βιογραφικό σου, ιδανικά στην αγγλική γλώσσα.

Για λόγους διαφάνειας και ισότιμης μεταχείρισης, θα αξιολογήσουμε μόνο τις αιτήσεις που υποβάλλονται μέσω της ιστοσελίδας μας. Αφού κάνεις την αίτησή σου, είναι πολύ πιθανό να λάβεις στο email σου μία πρόσκληση για μία σύντομη συνέντευξη μέσω video - πρόκειται για διαδικασία που αποτελεί το πρώτο βήμα της αξιολόγησης.

Μετά τη συλλογή και αξιολόγηση όλων των βιογραφικών σημειωμάτων θα επικοινωνούμε μόνο με τους υποψηφίους που ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της θέσης προς στελέχωση προκειμένου να οριστεί συνάντηση για συνέντευξη και να συζητηθούν περισσότερες λεπτομέρειες για τη θέση του Μηχανικού Συστημάτων Unix.