Κάνετε αίτηση για την παρακάτω θέση εργασίας:

senior .net developer

  • Νέος χρήστης
  • Είσοδος

Για να κάνετε αίτηση για αυτή τη θέση εργασίας θα πρέπει να συνδεθείτε με το λογαριασμό σας

Το βιογραφικό σας

  1. Επιλέξτε αρχείο
    Δε διαθέτω βιογραφικό σημείωμα Παρακαλούμε προσθέστε παρακάτω την εργασιακή σας εμπειρία και το ιστορικό της εκπαίδευσής σας.
  1. Ο κωδικός σας θα πρέπει να περιέχει 8 με 12 λατινικούς χαρακτήρες. Ο κωδικός πρέπει να περιέχει τουλάχιστον ένα ψηφίο

Τοποθεσία
Athens' Northern Suburbs, Αττική
Είδος εργασίας:
Μόνιμη
Ημερομηνία δημοσίευσης:
Παρασκευή, 28 Ιουνίου 2019
Κωδικός της θέσης εργασίας:
15186

If you have around 4 years of experience in C#.NET and you are ready to make your next career step in a fast moving company within the pharmaceutical industry, then apply for this opportunity now!

παροχές

The company offer for this interesting Senior .NET Developer role the following:

  • competitive remuneration
  • international training programs
  • dynamic and high talented team
  • fast paced working environment
  • exciting projects with clients only in Greece, Europe and USA
  • fast-moving company

αρμοδιότητες

The successful Senior .NET Developer will be responsible for:

  • providing architectural expertise, direction, and assistance to software developers
  • leading the development, implementation and support of enterprise applications in .NET ecosystem using C#.NET, WPF, MVVM, SQL Server, MongoDB
  • participating actively in scrum meetings & providing suggestions on the process
  • testing and resolving application problems performing resolution follow ups
  • participating in project planning including research and development
  • overviewing reusable, scalable and reliable code
  • translating business & functional requirements into functional applications
  • aligning software development priorities with business priorities

προσόντα

The ideal Senior .NET Developer will have:

  • Bachelor Degree in Information Technology, Computer Science or in relevant field
  • Around 4 years of professional experience in C#.NET development, WCF, WPF, MVVM, SQL Server, Entity, Web Services, SOA and microservices architecture
  • Prior experience in TDD environment
  • Working experience in Angular framework or plain JavaScript will be strong plus
  • Excellent English & Greek command is a must

* If you are a strong problem-solver & self-motivated Senior .NET Developer with analytical, interpersonal and multi-tasking skills then you are the one & lucky!

I am Argyro and you can drop me an email at aparoulidou@randstad.gr or give me a call at 2166001353!

Also Randstad's Tech consultants invite you to participate at our online live chat event for this position!  We hold two recruitment chats every week:

  • Every Tuesday at 09:30 (GMT +2). Register here
  • Every Thursday at 17:00 (GMT +2). Register here

You will have the opportunity to e-meet our recruitment consultants & ask us any questions you may have. It is easy and free, all you need to do is register for the time that suits you best at the links above by using your smartphone, tablet or computer to join our live chat session. No need to download an app or software. We look forward to chatting with you online!

Please note that for transparency and equity reasons, only those applications made online via our site will be assessed. After the screening of all the CVs received, we will only contact the candidates who meet the requirements of the job to arrange an interview. ​All applications are considered strictly confidential.