Κάνετε αίτηση για την παρακάτω θέση εργασίας:

risk officer

  • Νέος χρήστης
  • Είσοδος

Για να κάνετε αίτηση για αυτή τη θέση εργασίας θα πρέπει να συνδεθείτε με το λογαριασμό σας

Το βιογραφικό σας

  1. Επιλέξτε αρχείο
    Δε διαθέτω βιογραφικό σημείωμα Παρακαλούμε προσθέστε παρακάτω την εργασιακή σας εμπειρία και το ιστορικό της εκπαίδευσής σας.
  1. Ο κωδικός σας θα πρέπει να περιέχει 8 με 12 λατινικούς χαρακτήρες. Ο κωδικός πρέπει να περιέχει τουλάχιστον ένα ψηφίο

Τοποθεσία
Τρίκαλα
Είδος εργασίας:
μόνιμη
Ημερομηνία δημοσίευσης:
Πέμπτη, 1 Οκτωβρίου 2020
Κωδικός της θέσης εργασίας:
21772

Έχετε προυπηρεσία στον τραπεζικό κλάδο; Είναι το ακαδημαϊκό σας υπόβαθρο πάνω στα οικονομικά, χρηματοοικονομικά ή την τραπεζική; Αν έχετε εμπειρία ως Risk Officer και θέλετε να εξελιχθείτε στον τραπεζικό κλάδο, κάντε αίτηση τώρα και αρπάξτε την ευκαιρία να εργαστείτε για μεγάλη ελληνική τράπεζα ως Risk Officer.

παροχές

    Σε περίπτωση που είστε  ο/η  Risk Officer που θα προσληφθεί, τότε θα  έχετε:

    • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
    • Άριστο εργασιακό περιβάλλον
    • Προοπτικές εξέλιξης σε ένα εξελισσόμενο τραπεζικό οργανισμό

    αρμοδιότητες

    Οι αρμοδιότητες του/της Risk Officer θα είναι να:

    • Αναλύει, αποτιμά και αξιολογεί τους χρηματοοικονομικούς και λειτουργικούς κινδύνους στους οποίους εκτίθεται η Τράπεζα.
    • Διενεργεί αναλύσεις ως πρας τη δομή και διαμόρφωση του χαρτοφυλακίου. Διενεργεί ασκήσεις προσομοίωσης σεναρίων ακραίων καταστάσεων (stress tests) για τον κίνδυνο ρευστότητας, πιστωτικό, επιτοκιακό, κεφαλαίων κλπ.
    • Διενεργεί μετρήσεις και ελέγχους για τεχνικές μείωσης κινδύνων. Αναλύει την ποιότητα των εξασφαλίσεων και το σύστημα καταχώρησης των εξασφαλίσεων.
    • Υπολογίζει τις κεφαλαιακές απαιτήσεις για τον πιστωτικό κίνδυνο και λειτουργικό κίνδυνο. Συντονίζει τις επΟπτικές αναφορές σχετικά με τη μέτρηση κινδύνων.
    • Μεριμνά για την έγκαιρη και έγκυρη υποβολή των εκθέσεων διαχείρισης κινδύνων.
    • Ενημερώνει περιοδικά τη Διοίκηση της Τράπεζας για τα πεπραγμένα σε θέματα πιστωτικού κινδύνου.
    • Ενημερώνεται σε θέματα διαχείρισης κινδύνων και συνεργάζεται με τους ανάλογους φορείς, επόπτες και ελεγκτές.
    • Συμμετέχει στο εισηγητικά δανείων.
    • Υπολογίζει την πιστοληπτική ικανότητα των πιστούχων της Τράπεζας. Εκπαιδεύει το προσωπικό των Καταστημάτων σε θέματα αξιολόγησης των πιστούχων για την πιστοληπτική τους ικανότητα.

    προσόντα

        Για να διεκδικήσετε τη θέση του/της Risk Officer θα πρέπει να έχετε:

        • Πτυχιο ΑΕΙ κατά προτίμηση Οικονομικής Κατεύθυνσης ή Πληροφορικής (προαιρετικά)
        • Προϋπηρεσία τουλάχιστον τριών (3) ετών σε Υπηρεσία Διαχείρισης Κινδύνων
        • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας
        • Άριστη γνώση Η/Υ Ικανότητα στην ανάλυση και επίλυση προβλημάτων
        • Ικανότητα επικοινωνίας, πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας

        Αν ενδιαφέρεστε για τη θέση του/της Risk Officerμπορείτε να κάνετε την αίτησή σας τώρα!  #bankingpositions

        Για πληροφορίες τηλεφωνήσετε στο 2166001364 και μπορείτε να ζητήσετε την Μαριάντη Καλαχάνη.

        Παρακαλούμε λάβετε υπόψη ότι για λόγους διαφάνειας και ισότιμης μεταχείρισης, θα αξιολογήσουμε μόνο τις αιτήσεις που υποβάλλονται μέσω του site μας. Μετά τη συλλογή και αξιολόγηση όλων των βιογραφικών σημειωμάτων θα επικοινωνούμε μόνο με τους/τις υποψηφίους/ες που ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της θέσης προς στελέχωση προκειμένου να οριστεί συνάντηση για συνέντευξη. Όλες οι αιτήσεις είναι απόλυτα εμπιστευτικές.